joomla templates top joomla templates template joomla

W 10. rocznicę śmierci Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia

inowroclaw.pl włącz . Opublikowano w Inowrocław

Jutro (2 kwietnia) na Skwerze Jana Pawła II, o godz. 21.20 inowrocławianie upamiętnią 10. rocznicę śmierci Papieża Polaka, Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia. Przygotowany zostanie montaż słowno-muzyczny. Pod obeliskiem zapalone będą znicze. 

Przypomnijmy, po tym jak inowrocławscy radni miejscy jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu Ojcu Świętemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia, 2 kwietnia 2004 r., czyli równo na rok przed odejściem Papieża, podczas XX sesji Rady Miejskiej Inowrocławia odbyła się w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej z tej okazji podniosła uroczystość.

Kilka tygodni po tym wydarzeniu (26 maja 2004 r.) delegacja inowrocławian, podczas audiencji w Watykanie, wręczyła Papieżowi insygnia i pamiątki związane z nadaniem honorowego obywatelstwa. Wiadomość o śmierci Papieża Polaka tysiące mieszkańców naszego miasta przyjęło modląc się o zdrowie Jana Pawła II.

Przez kolejne dni inowrocławianie także tłumnie gromadzili się na modlitwie w kościołach oraz łącząc się w żalu i smutku zapalali znicze na Skwerze Jana Pawła II, licznie wzięli udział w procesji światła. W sali posiedzeń Urzędu Miasta Inowrocławia wystawiona została księga kondolencyjna. W uroczystościach pogrzebowych w Watykanie nasze miasto reprezentował Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

W kondolencjach przesłanych 3 kwietnia 2005 r. przez Prezydenta Inowrocławia do Watykanu czytamy: Mieszkańcy Inowrocławia łączą się w bólu z powodu odejścia ukochanego Ojca Świętego - Wielkiego Człowieka, Wielkiego Polaka, który przez ponad 26 lat prowadził Nawę Piotrową ku Bogu, ku Dobru i Miłości.

Śmierć Jana Pawła II miałaby wymiar tragedii trudnej do zrozumienia i ogarnięcia umysłem, gdyby nie głęboki sens daru Zmartwychwstania, któremu On zawierzył prawdziwie, do końca, dając swym życiem, postawą i cierpieniem przykład pełnego człowieczeństwa (...) Przed pięcioma laty Jan Paweł II zawierzył świat Miłosierdziu Bożemu. Dziś my wraz z całym światem, pełni ufności i nadziei, polecamy Jego duszę, dziękując za dar Wielkiego Pontyfikatu.